Teletıp tıbbi verilerin elektronik ekipmanlar aracılığı ile uzak noktalar arasında paylaşılarak hastaların sağlık durumlarının iyileştirilmesine olanak sağlamaktadır. ESEN sistem teletıp çözümü hastaya ilk müdahale edildiği andan iyileşene kadarki sürede hastaya tıbbi desteğin sürekli ve sağlıklı olarak verilebilmesini amaçlamaktadır. Sistem her türlü tıbbi veri, ses, görüntü, resim, konum bilgisi, tıbbi raporlar, metin tabanlı mesaj ve komutların güvenli ve sağlıklı ve konum bağımsız şekilde aktarılmasına, tıbbi veri üzerinde ortaklaşa çalışılmasına,  hasta bilgilerinin güvenli biçimde paylaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda sistem kara ambulans, hava ambulans, ev, sağlık ocakları ve hastanelerde uzaktan profesyonel tıbbi hizmet verilebilmesi için kullanılabilmektedir.

 

teletip-imaj

 

Teletıp sistemi akıllı erişim noktası, çeşitli veri giriş ve izleme cihazları, iletişim sistemleri ve bulut tabanlı büyük veri işleme sunucularından oluşmaktadır. Sistem kesintisiz hizmet verebilmek için birçok iletişim ortamını eş zamanlı olarak kullanabilmekte, veriler arasında önceliklendirme yapabilmekte ve en uygun iletişim kanalını seçerek tıbbi hizmetin kesintisizliğini sağlamaktadır. Tıbbi cihazlardan bağımsız bir mimariye sahip olan sistem, her türlü dijital arayüz sağlayan cihazın sisteme eklenmesine olanak sağlamaktadır. Sistem Android, iOS ve Windows tablet gibi güncel mobil cihazlarda çalışabilmektedir.  Kullanıcı arayüzleri sistemin en zor koşullar altında dahi kullanımına olanak sağlamaktadır. Sistem mevcut medikal sistemler ile “Digital Imaging and Communications in Medicine” (DICOM) ve “Health Level 7” (HL7) gibi açık standartlar üzerinden entegre olabilmektedir. Bulut mimarisinde çalışan ölçeklenebilir mimarideki sunucu sistemleri çok yüksek hacimli verinin güvenli olarak saklanmasına, işlenmesine ve dağıtımına olanak sağlamaktadır.

Sistem ABD Food and Drug Administration (FDA) standardlarına ve Health Insurance Portability and Accountability (HIPAA) kurallarına uygun olarak geliştirilmektedir.